ג€×
12/1/2017
הממשלה אישרה את תכנית חיזוק הצפון ב-15 מיליארד ש"ח 

התוכנית עליה עבדנו ראשי הרשויות יחד עם אנשי המקצוע עלתה לממשלה כהצעת מחליטים עם מספר שינויים ואושרה. ככלל זוהי תוכנית טובה , עם תקציב תוספתי ייעודי לנושאים שונים. שני נושאים מרכזיים (לצערי בעקר בשל אגו ומאבקים פוליטיים בין שרים) לא נכנסו להצעה ונמשיך במאמץ שייכנסו בהחלטות בהמשך, שדה התעופה בראש פינה והעברת המכון הוולקני לצפון. המאבק הציבורי שניהלנו בחודשים האחרונים הקיף ראשי רשויות, ארגונים ועמותות בצפון, ותושבים שביטאו תסכול מדחיקת הצפון ממפת הפיתוח הלאומי. לכולם מגיעה תודה גדולה, לכולם חלק בהצלחה. כעת מוטלת עלינו המשימה של דחיפת התכניות ומעקב הביצוע.
מה כוללת החלטת הממשלה ? בין היתר יושקעו כ-650 מיליון שקל לפעילות עסקית כמשיכת חברות, מענקים להגדלת הפריון בתעשייה ובמסחר, תמיכה בעסקים קטנים ובינוניים, ומענקים לעידוד התיירות והתשתיות בגז הטבעי והפסולת. עוד יוקצו למענקי פיתוח לרשויות חלשות וסיוע לפעולות שונות לחיזוק השלטון המקומי בצפון. מעל ל-900 מיליון שקל יוקצו למערכת הבריאות והרווחה, בנוסף להשקעות הממשלתיות, יוקצו 400 מיליון שקל על-ידי הקרן הקיימת לישראל לטובת פרויקטים בתחום עידוד פעילות המחקר, בינוי מעונות סטודנטים, תשתיות בתחום התיירות, פרויקטים תומכי דיור ובינוי במערכת הבריאות. עוד סוכם, על הקמת צוותי עבודה לקידום צעדים אסטרטגיים כהעתקת מחנות צה"ל למחוז הצפון, בחינת העתקת חברות ממשלתיות בעלות אופי טכנולוגי למחוז הצפון והקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג.

ומילה על סדרת הכתבות בחדשות 2 שטלטלה רבים מאתנו. גם לי היה קשה לראות את המציאות שהשתקפה בכתבות, שחידדה והעצימה מאוד את הנחיתות והקשיים שלנו בהשוואה לאזורים אחרים. המציאות שהוצגה נכונה, אך חלקית. היא אינה משקפת תחומי חיים בהם אנחנו יכולים לשמש דוגמה ומופת לאומיים, תחומים של חדשנות ומצוינות , של גידול באוכלוסייה באזורים מסוימים ועוד. ההזנחה רבת השנים היא הסיבה שבגללה כל כך התאמצנו להצליח לשכנע את הממשלה בנחיצות תכנית פיתוח הצפון בהיקף חסר תקדים.

ומכאן, לשורת עדכונים שחשוב לי לספר לכם. 
התחבורה הציבורית מגיעה לגליל העליון
משרד התחבורה הציגה בפני נציגי אשכול רשויות הגליל המזרחי את התכנית לשדרוג התחבורה הציבורית באזור.
אסף לנגלבן מנהל האגף המוניציפאלי שיחד עם אנשי המקצוע במועצה היה שותף לתהליך, ציין כי התכנית נותנת מענה לבעיות שריכזנו והעלינו בשם התושבים. זה כולל כניסת הקווים לקיבוצים, הוספת קווים חדשים, הוספת מסלולים חדשים אל קיבוצים בהם לא הייתה עד כה תחבורה ציבורית, כדוגמת קדרים ועמיעד, וקו אוטובוס חדש שיחבר את קיבוצי ההר, מקיבוץ סאסא אל המועצה, וימשיך למכללת תל-חי ו"בית ותיקי הגליל". בתכנית שיפור תדירות הקווים שיעברו במכללת תל-חי ובגן התעשייה תל חי, ואל מרכז קלור למוסיקה ולמחול, אליו מגיעים מאות בני נוער בשעות אחרי הצהריים והערב.

תכנית תיירות אזורית
המועצה ועמותת התיירות הציגו בפני שר התיירות יריב לוין תכנית לשדרוג התיירות הגליל העליון.
בפגישת עבודה ובסיור שטח הציג ראש המועצה גיורא זלץ תכנית לאזור תיירות הנותן מענה לתיירות פנים וחוץ. תשתית מלונות ואטרקציות שיפעלו במשותף, שדרוג שטח אגמון החולה, פיתוח התעלה המזרחית מ'גשר להבות' עד 'גשר הפקק' כולל רצף חניוני יום ולילה, הגשר התלוי ליד כפר גלעדי ורעיונות נוספים. בבסיס התכנית עומדת מטרה מרכזית להביא את הנופשים לכך שיישארו בגליל פרק זמן של מספר ימים, ילונו וייהנו ממגוון אפשרויות הבילוי והנופש.
השר לוין אמר כי משרד התיירות מתמקד בעידוד התיירות הנכנסת לישראל, ושם מושקע 99% מתקציב השיווק. הגליל אזור ירוק, רווי נחלים, עם אטרקציות לכל המשפחה עשוי ליהנות מפירות המאמצים הללו. מאיר כושי לוי מנהל החברה הכלכלית גליל עליון ציין את חשיבות הדיאלוג עם אנשי משרד התיירות לפיתוח התיירות בגליל, שהיא מקור הכנסה ותעסוקה מרכזי. "העוצמה והייחוד שלנו הם נכסי הטבע והנחלים, ושם מתמקדות תכניות פיתוח".

65 מיליון לפיתוח
בשנת 2016 השתמשה המועצה בנוסף לתקציבה השוטף, בתקציבים ממשרדי הממשלה וגופים נוספים (תב"ר) בסכום כולל של 65 מיליון ₪. לאיזה מטרות גייסנו ובמה השקענו את הסכום הגדול ? פיתוח בקיבוצי המועצה ובמוסדות חינוך, שיפוץ מבני חינוך, איכות הסביבה ותברואה, תיקון ליקויי בטיחות, ומוכנות לשעת חירום. את סיכום הנתונים הגיש אורי זלצר מאגף הכספים.

חילופי תפקידים ומינויים
סבב תפקידים ומינויים במועצה: עידית חמל (מעין ברוך) נכנסה השבוע לתפקיד מנכ"ל המועצה. בתפקידה החדש תחליף עידית את מזכירת המועצה יונית קורן ומנהלת מטה המועצה אילה כפיר.
יונית קורן (שניר) תכנס לתפקיד חדש – מנהלת אגף תאגידים, שם תסייע בקשר שבין המועצה לחברות העירוניות ולעמותות: החברה הכלכלית, החברה לחקלאות , קולחי גליל עליון, עמותות הספורט ומרכז קלור למוסיקה ומחול, ובנושאים נוספים במועצה, ,בהם צברה ידע וניסיון רב.
אילה כפיר תרכז את העברת בתי הספר שלנו לבעלות המועצה, וזאת לבקשתי ולבקשת מנהלת אגף החינוך ענת לוי.
שינוי נוסף - בראשות אגף השירותים החברתיים: מנהלת האגף בשנים האחרונות זאבית דרומי (מחניים) תסיים את עבודתה במועצה בסוף ינואר, ותעבור לנהל את עמותת "ותיקי הגליל". את זאבית תחליף אורלי מאסטרו. 
ולסיום, ד"ר טל ישראלי (עמיר) נבחר על ידי המועצה, פיתוח הגליל והתנועה הקיבוצית לתפקיד של מנהל אזורי ; בתפקידו יעסוק בליווי קיבוצי הגליל העליון, ובתאום פעילות שלושת הגופים, העוסקים בקידום הקיבוצים הן בצד הקהילתי והן בצד המשקי והקיבוצי.

ביום רביעי ביקרתי ביחד עם מנהלת אגף החינוך ענת לוי בבית החינוך המשותף הר וגיא, נפגשנו עם המנהלת, צוות מורים ותלמידים, שוחחנו וקידמנו חשיבה על מגוון תהליכים בבית הספר. אני שמח לספר על כמה פעילויות שנעשו שם בשבוע האחרון: הצלם וסוכן הדוגמניות המפורסם עדי ברקן, התארח בבית הספר וסיפר לתלמידי כיתות יא'-יב' על "השקר שמאחורי הפרסום", וניפץ כמה מיתוסים רווחים בתעשיית האופנה והזוהר. ברקן מנהל בשנים האחרונות מאבק כנגד תופעות של רזון-יתר בקרב נערות ודוגמניות. הוא סיפר על השפעות הרסניות מהמשתקף דרך עולם האופנה על תפיסת הדימוי הגופני הנשי, על הנזק של המסרים - רזה הוא יפה, רזה היא נחשבת ומקובלת. רוית רוזנטל מנהלת בית הספר ציינה כי תגובות התלמידים אחרי ההרצאה היו חיוביות, ונראה כי דבריו של עדי ברקן השפיעו עליהם והשאירו להם חומר למחשבה.
בשכבה ז' למדו לעומק על "חוק שקיות הנילון", שמטרתו לעודד את השימוש בשקיות בד רב פעמיות והפחתת השימוש בשקיות הפלסטיק הגורמות נזק לסביבה. במסגרת זו הכינו התלמידים שקיות בד רב-פעמיות.
בשכבה ט' העמיקו לימוד וחקר "תזונה בתבונה", על מגמות עכשוויות ועתידיות בתזונה נבונה ובריאה. 
 
סוף שבוע נעים ושבת שלום 
שלכם,
גיורא